Jak vybrat a připravit bylinky?
Výběr bylin
Každý z nás má svého čtyřnohého mazlíka rád a chce pro něj to nejlepší, co jen jsme schopni mu poskytnout. Do toho především myslíme na to, co mu dáme k žrádlu a nebo jako doplněk stravy. Samostatnou kapitolou z krmení a doplňků jsou bylinky. Náš miláček má nějaký problém a řešíme, jak mu pomoci a vyřešit ho. Jsou případy, kdy to není tak akutní a veterináře volat nemusíme, nebo to s ním máme konzultováno a zvolíme bylinky. Jak ale vybrat správné?
Kašel, rýma, vyrážka, ekzém, drolivá/rozpraskaná kopyta, špatná srst, průjem, nafouknuté břicho, otoky, rány, a mnoho dalších - kdo aspoň jeden tento problém z nás koňáků nezažil, že? U každé bylinky, která je u nás na e-shopu máme popis na co je dobrá a v čem koni pomůže.
Zde je rychlý přehled všech bylinek, na co jsou dobré:
Sušený banán je vhodný pro vybíravé nebo hubené koně. Podporuje tvorbu červených krvinek, upravuje trávení a má antidepresivní účinky.
Bříza bílá - březové listy jsou vhodné při otocích, artróze a bolesti kloubů. Podporují vylučování solí, redukují kyselinu močovou, ledvinové kameny, čistí krev a ledviny.
Čertovo kopyto má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest, uvolňuje svaly a je vhodný při artróze.
Česnek je vhodný proti střevním parazitům, je antibakteriální, protiplísňový, protizánětlivý a protivirový. V letních měsících odpuzuje hmyz. odhleňuje dýchací cesty a podporuje látkovou výměnu.
Drmek - Mnišský pepř je nezbytný pro koně a psy s Cushingem. Pomáhá při schvácení kopyt a IR. Podporuje tvorbu mléka a tlumí libido. Léčí nemoci dělohy a poruchy říjí.
Echinacea podporuje imunitu a krvetvorbu. Používá se při nachlazení, infekci močových cest, dermatomykózách a zánětech.
Eukalyptus dobře rozpouští hleny, tiší kašel a křeče. Nejvíce se používá k inhalaci při astmatu a dušnosti. Také odpuzuje hmyz, takže se z jeho odvaru může dělat repelent. Zlepšuje ovzduší ve stájích.
Fenykl vyvolává chuť k jídlu, rozpouští hleny a čistí plíce. Podporuje funkci ledvin, jater a sleziny. Rychlá pomoc při nadýmání a průjměch.
Goji je silný antioxidant, posiluje játra, ledviny, regeneruje, zlepšuje krvetvorbu a zvyšuje imunitu. Vhodná je pro starší koně nebo koně s jaterními obtížemi.
Heřmánek je vhodné podávat při obtížích s dýcháním trávením, prevence kolik, žaludečních vředů a křečí. Působí protizánětlivě, používá se na obklady špatně se hojících ran, vyrážkách a alergických reakcí.
Chaluha bublinatá KELP se podává při potížích s obezitou, schvácením, IR, cukrovkou a vředy. Je antibakteriální, proti artróze a otocích kloubů. Zvyšuje plodnost, odstraňuje těžké kovy z těla a podporuje správný růst srsti a kopyt.
Chrpa napomáhá trávení, a podporuje chuť k jídlu. Má močopudné a žlučopudné účinky. Nálev lze využít jako výplach oči při zánětu spojivek nebo únavě.
Ibišek má antibakteriální účinek prospívá cévám, snižuje cholesterol, snižuje teplotu, užívá se k desinfekcím močových cest i trávicí soustavy.
Jablečné výlisky mají vysoký obsah vlákniny. Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků. Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh.
Jitrocel má léčivé účinky při suchém kašli, astmatu a nachlazení. Čistí krev, plíce i trávicí trakt. Má regenerační a hojivé účinky na rány, ekzémy a bércové vředy.
Svatojánský chléb/Karob plod Rohovníku obecného. Vhodný pro hubené i obézní koně, IR a schvácené. Upravuje pH při trávení, vhodný proti vředům. Podporuje zdravou srst, kůži a kopyta. Má antibakteriální účinky a není alergenem.
Kopřiva je vhodná při letní vyrážce, lupech, vypadávání hřívy. Nutná pro schvácené a obézní koně. Posiluje játra, čistí krev a je močopudná.
Kozlík lékařský je vhodný při nespavosti, nervozitě, pocitech strachu, bolestech hlavy, slabosti nohou, žaludečních křečích, mdlobách a nadýmání.
Kurkuma snižuje výskyt nádorů a zpomaluje jejich růst. Regeneruje játra po poškození léky nebo otravě. Je proti plísním, virům a kvasinkám. Čistí krev, podporuje krvetvorbu, trávení a reguluje metabolismus. Pomáhá při otocích, artróze, cukrovce, žloutence, abscesech a alergiích.
Kvasnice pivovarské zlepšují imunitu, kvalitu kopyt, kůže a srsti. Podporuje trávení. Čistí tělo od mykotoxinů. Vhodné pro hubené a staré koně a při rekonvalescenci a onemocnění.
Levandule působí jako sedativum. Mírní stres, uklidňuje a snižuje tepovou frekvenci. Vhodná při nechutenství, žaludečních vředech, kolikách a plísních. Není vhodná pro březí.
Lněné semínko je prospěšné při potížích s trávením - jako jsou vředy, koliky, průjmy. Užívá se při poruchách se srdcem a cévami. Posiluje kosti, ledviny a snižuje riziko kornatění tepen. Vyvolává pocit plného žaludku, proto je vhodný při obezitě.
Maliník se používá na hojení ran, stabilizaci trávení a především jako příprava před porodem (maximálně 4 týdny před termínem). Stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny a tlumí porodní bolesti.
Máta peprná pomáhá rozpouštět hleny, je antibakteriální, protiplísňová a ničí střevní parazity. Prospěšná při léčbě žaludečních vředů a kolik.
Meduňka má příznivý vliv na nespavost, nervozitu, psychické napětí, křeče a trávicí obtíže. Tlumí bolest hlavy a migrény. Protivirová bylina!
Měsíček lékařský tlumí křeče a koliky, podporuje dýchací cesty a správnou funkci jater a střev. Zevně se používá na bércové vředy, jizvy a rány.
Mrkev je vhodná pro všechny. Zejména pro schvácené a fotosenzitivní koně. Při problémech s trávením, má odčervovací účinek. Posiluje imunitu a brání nachlazení.
Ostropestřec mariánský se používá jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater. Na zlepšení funkce žlučníku, proti žlučovým kamenům.
Pampeliška neboli Smetánka lékařská čistí krev, detoxikuje, regeneruje, blahodárně působí na bolavé klouby, při schvácení kopyt a revma. vhodná i při léčbě bradavic.
Psyllium se používá k odstranění písku z trávicího traktu. Snižuje hladinu glukózy v krvi, tedy je vhodný pro koně s IR (inzulínová rezistence). Je bohatou vlákninou, vhodné pro snížení hmotnosti a laminitidě. Odvádí škodlivé látky z trávicího traktu, ideální jako jarní detox.
Rybíz pomáhá s kožními problémy a artrózou, čistí ledviny a lymfu. Pomáhá i při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže a stresu, účinný je i při rekonvalescenci a zastavuje průjmy.
Řepa je vhodná pro zdravou a lesklou srst, pevná kopyta, regeneruje, okysličuje krev, vyplavuje škodlivé usazeniny z těla. Podpora zabřezávání, prevence proti rakovině.
Sléz maurský léčí záněty dýchacích cest, žaludeční problémy a záněty trávicího traktu. Používá se jako obklad při hojení zanícených ran, atopického ekzému, lupénce nebo i kožních zánětech. Dokáže tlumit zánětlivost, mírní svědění a obnovuje růst kožních buněk.
Šípek je vhodné podávat při oslabení imunitě, špatné funkci ledvin, problémy s kůží a artrózou.
Yzop má diuretické účinky, mírní trávící obtíže, je vysoce účinný proti zánětům a proti nadýmání. Užívá se při suchém kašli, zahlenění a zánětech dýchacích cest a močových cest.
Jak kombinovat?
Vždy byste se měli řídit pravidlem kombinace maximálně 5 bylin dohromady, pokud nejste odborníci. Když budete bylinky kombinovat 1:1, tak nic nepokazíte, ale maximálně 50g/den celkově. Mohlo by se totiž stát, že koni můžete zvolit špatnou kombinaci bylin a ve větším množství by mu mohly ublížit.
Příprava bylin
Všechny bylinky je možné připravovat dvojím způsobem.
1) Připravit čaj - bylinky si dáte do hrnečku/mističky a zalejete horkou vodou, přiklopíte talířkem a necháte 10-15 minut louhovat.
U této varianty doporučuji zalévat a louhovat všechny bylinky na dýchací a trávicí obtíže, samozřejmě můžete zalévat všechny.
2) Suché - bylinky můžete suché dát koni do žrádla nebo jen samotné do žlabu.
U této varianty doporučuji nechat suché sušené ovoce a zeleninu, lze ale využít i u ostatních bylin, pokud nemáte ve stáji přípravnu (lepší suché, než žádné).
POZOR! Některé bylinky barví a ne všechny jdou snadno vyprat/vyčistit.
Doufám, že jste si z článku opět něco odnesli a je Vám teď jasnější, jak vybrat a jak bylinky připravit. V každém případě, kdy si nebudete vědět rady, nám můžete napsat přes kontaktní formulář, nebo si rovnou objednat nějaký z našich připravených mixů.
Autor článku: Natálie Pavlíková
Autor fotografií: Amálie Pavlíková