Jedovaté rostliny pro koně

Jedovatých rostlin pro koně je opravdu mnoho a proto tu pro Vás máme jejich seznam. V poslední době je móda mezi mladými, že sbírají a suší rostliny, mnohdy ale i ty jedovaté. Proto prosíme všechny, aby byli opravdu obezřetní a nedávali svým, nedej bože cizím koním neznámé bylinky.

 

 

Blatouch bahenní 

Otrava blatouchem se projevu podrážděním kůže, nadměrným sliněním a průjmem.

blatouch bahenní

Čemeřice černá 
Nebezpečná rostlina, která u koní způsobuje smrt už při pozření 1 kg. Obsahuje látky, které napadají centrální nervovou soustavu a srdce.

Jed se vstřebává do masa a mléka.

Čemeřice černá


Úpolín evropský 

Otrava hrozí při častém krmení touto rostlinou ve velkém množství v čerstvém stavu. Po usušení již škodlivá není.

úpolín evropský

Koniklec luční 
U Koniklece jsou otravy jen mírné s projevem utlumení centrální nervové soustavy, poruchy ledvin.

Koniklec luční

Samorostlík klasnatý 
Otrava se projevuje zánětem trávicího traktu. Velmi vzácně.

Samorostlík klasnatý

Orlíček planý 
Koně se mu vyhýbají a sami ho nespasou, otrava je vzácná.

Orlíček planý

Oměj šalamounek 
Nejvíce jedovatý je před rozkvětem. Smrtelná dávka pro koně je 10 mg. Kůň nejdříve ochrne.

oměj šalamounek

Sasanka hajní 
Jed je v kořenech této rostliny. Otravy Sasankou hajní jsou časté u prasat a drůbeže při vyhrabávání potravy.

Sasanka hajní

Pryskyřník prudký 
Má mnoho příznaků při otravě - záněty trávicího ústrojí, křeče, koliky, průjmy. Má dalších téměř 30 podobných odrůd.

3733-ranunculus-acer-pryskyrnik-prudky-1

Žluťucha orlíčkolistá 
Otrava napadá dýchací ústrojí a srdce.

žluťucha orlíčkollistá.

Hlaváček jarní 
Otrava se projevuje napadením srdce.

Hlaváček jarní

Plamének plotní 
Otrava je pouze při pozření čerstvé rostliny, má projímavé účinky.

Plamének plotní

Ostrožka stračka 
Nejjedovatější jsou její semena. Jed napadá centrální nervovou soustavu a trávicí trakt.

Ostrožka stračka

Dřišťál obecný 
Velmi často vysazený. Mimo plodů je jedovatá celá rostlina. Otrava se projevuje ochrnutím.

 Dřišťál obecný

Kopytník evropský 
Celé rostliny obsahují fenolické sloučeniny a po rozemnutí voní po pepři. Otravy nebývají nijak závažné, mohou se objevit poruchy ledvin a trávení. Dříve byl kopytník využíván jako léčivka.

Kopytník evropský

Podražec křovištní 
Kyselina aristolochová v rostlině způsobuje zvýšenou peristaltiku střev, má abortivní účinek a negativní vliv na činnost ledvin. Sušením rostliny se účinek nesnižuje.

 Podražec-křovištní

Vlaštovičník větší 
Rostlina se využívá jak ve farmaceutickém průmyslu, tak v lidovém léčitelství. Obsahuje alkaloidy, které mají podobný účinek jako morfin - utlumují centrální nervovou soustavu, mají narkotický účinek, objevují se i křeče, depresivní stavy či zvýšené slinění. Koně se jí na pastvě vyhnou, ovšem nebezpečná je rostlina v tom, že se jedovatost sušením nesníží.

vlaštovičník větší

Vlčí mák 
Nepatří k nebezpečným rostlinám. Alkaloidy rhoadin tiší bolest, zklidňují, avšak při předávkování způsobují i nepříjemné otravy. Má podobné účinky jako opium.

vlci-mak

Mák setý 
Mák setý obsahuje opium, kodein, mekonin, morfin, narkotin - z tohoto důvodu je pěstování máku setého v některých zemích světa přísně kontrolováno. Od pradávna se používal v lidové medicíně, především jako prostředek na utišení bolesti. Makovice měly své místo i v magii. Rostlina je jedovatá celá a projevy otravy se dostaví do jedné hodiny.

mak-bily

Zemědým lékařský 
Alkaloidy v rostlině obsažené způsobují hořkou chuť, kvůli které se jí zvířata na pastvině vyhýbají. V malých dávkách je v seně neškodný, ovšem při větším množství se otrava projeví zvýšením krevního tlaku, následně prudkým poklesem tlaku a poškozením vazomotorického centra.

Zemědým lékařský

Hořčice rolní 
Otravy se často projeví výskytem kolik a poškozením ledvin.

hořčice rolní

Penízek rolní 
Zvlášť nebezpečná rostlina pro koně a skot. Obsahuje prchavý olej s obsahem glykosidu sinigrinu. Penízek je jednoletý plevel, který se šíří nejčastěji při hnojení špatně vyzrálým kompostem nebo hnojem. Pokud budeme jeden rok dodržovat preventivní opatření, nemusíme se jeho přemnožení obávat.

 penizekrolni

Rukev lesní 
Nebezpečná rostlina pro koně. Velmi vytrvalý a konkurence schopný plevel, odolný i proti herbicidům.

Rukev obecká

Ptačinec žabinec 
Rostlina hojně používána jako léčivka, v malém množství neškodí, ale má velmi jedovatá semena, která jsou pro koně, skot a jehňata nebezpečná.

ptačinec žabinec

Kyseláč luční - Šťovík kyselý
Rostlina příbuzná se šťovíky. Nejnebezpečnější je pro ovce, u kterých způsobuje poruchy činnosti ledvin. Další příznaky otravy jsou koliky, slintání, oslabení srdeční činnosti.

stovik_kysely

Rdesno peprník 
Ač léčivka a rostlina hojně používaná v kuchyni jako náhražka pepře, při požití většího množství působí velmi toxicky. Polygonová kyselina v ní obsažená má narkotické účinky, způsobuje vyrážky na kůži a silné prokrvení výstelek.

rdesno peprník

Třezalka tečkovaná
Třezalka způsobuje lokální záněty kůže na nepigmentovaných částech těl koní, ale i prasat a ovcí. Obsahuje pigment hypericin, který ani po usušení rostliny neztrácí svojí účinnost.

Třezalka tečkovaná

Střemcha hroznovitá 
Příznaky otrav se projevují podobně jako při otravě kyanovodíkem - křeče, vratká chůze a těžký dech. Příbuzné druhy - mandloň obecná nebo jádra slivoní mají podobný účinek.

střemcha hroznovitá

Vlčí bob žlutý 
Velmi nebezpečná rostlina pro koně a ovce. Alkaloidy - lupin, oxylupanin, lupanidin a lupanin - způsobují ztrátu chuti, poruchy dýchání, kumulaci Fe v tělech, oslabení srdeční činnosti. Úhyn nastává obvykle do 5 dnů. Nebezpečí hrozí i u příbuzných druhů.

lupina žlutá

Jetel plazivý 
Příznaky otravy se vyskytují při zkrmování velmi mladého porostu. Jetel obsahuje kyanogenní glykosidy a má i estrogenní účinek. Nebezpečný může být vysoký obsah saponinů, které ve vodních roztocích vytvářejí stabilní pěnu a hemolyzují červené krvinky.

jetel-plazivy

Vikev setá 
Vikev sice patří ke krmným luštěninám, ale využívá se hlavně jako pícnina. Otravy se projevují nejen u koní, ale i u skotu srdeční slabostí a záněty. Obsahuje glykosidy vicin a konvicin, které vyvolávají onemocnění fabismus (zvané také vicismus). Z hospodářských zvířat je nejcitlivější k jejich působení drůbež. Dále se v nich nachází kyanogenní glykosid vicianin, lathyrogeny a v malém množství třísloviny. Onemocnění postihuje CNS a projevuje se ztrnutím a slabostí svalů, zejména svalů nohou. Vzhledem ke svým negativním dietetickým vlastnostem nejsou semena vikve vhodná pro zvířata vysokobřezí, kojící a mláďata.

Vikev setá_1

Komonice lékařská 
Pokud se vyskytne v krmivu více jak 10 % komolice, může u zvířat nastat pokles hladiny protrombinu, porucha srážlivosti krve, zánět žaludku a střev. Menší množství je neškodné.

komonice lekarska

Čičorka pestrá 
Čičorka je nejjedovatější v době od začátku kvetení, do zralosti semen. I přes to, že nejsou evidované otravy u koní, může být větší množství pro koně nebezpečné. Rostlina totiž obsahuje glykosid coronillin.

čičorka pestrá

Kručinka barvířská 

Janovec metlatý

Štědřenec odvislý 

Třemdava bílá 
Rostlina je nebezpečná hlavně pro březí zvířata, má abortivní účinek, dále způsobuje záněty sliznic a ledvin. Obsahuje éterické oleje, hořčiny, saponiny, alkaloid dictamnin a glykosid hesperidin, jejichž účinek se ani po konzervaci neruší.

třemdava bílá

Lýkovec jedovatý 
Jak už název napovídá, rostlina obsahuje jedovaté látky - glykosid dafnin a kumarin. Má silně pálivou chuť a způsobuje záněty žaludku a střev.

Lýkovec_jedovatý

Břečťan popínavý 
Tato léčivá stálezelená popínavka může vzhledem k obsahu glykosidů a saponinů způsobit hemolýzu a úporné průjmy. Ani v suchém stavu se jedovatost nesnižuje.

břečťan

Rozpuk jízlivý 
Jedna z našich nejjedovatějších rostlin, kdy se otrava projeví do jedné hodiny. Prognoza po pozření této rostliny je velmi špatná, příznaky otravy se projeví neklidem, slintáním, nadmutím či ochrnutím dýchacího centra. Obsahuje nebezpečné alkaloidy cikulin, cikutoxinin a cikutoxin, které ani po usušení neztrácí svoji nebezpečnost.

rozpuk jízlivý

Bolehlav plamatý 
Oblíbená rostlina mezi traviči již v antice. Obsahuje jed typu kurare, nebezpečný alkaloid koniin, konhydrin a hesperidin. Smrt nastává zástavou dýchání při plném vědomí za 20 - 30 minut.

Bolehlav plamavý

Krabilice mámivá 
Působí narkoticky na centrální nervovou soustavu.

krabilice

Brambořík evropský 
Rostlina je jedovatá jen v čerstvém stavu, při sušení se účinek saponinu cyclaminu ruší. Příznaky otravy se projeví poruchou trávení, hemoglobinurii a těžkým podrážděním ledvin a křečemi.

brambořík

Svlačec rolní 
Opletník plotní
 

Otrava se projeví při zkrmování velkých dávek těchto rostlin. Koně jsou na glykosidy convolvulin a jalapin velmi citliví. Skot již méně a prasatům, ovcím či králíkům neškodí.

opletník-plotní

Kokotice evropská 
Glykosid kuskutin, tanin a pryskyřičné látky v kokotici obsažené způsobují poruchy trávení, křečové záchvaty a chvění svalů.

kokotice evropská

Rulík zlomocný 
Nebezpečná rostlina způsobující útlum a ochrnutí ukončení vegetativního nervového systému, rozšíření zorniček, poruchy vidění a útlum sekrece žláz. Citliví na alkaloid hyosciamin a atropin jsou především koně a skot. Králici jsou na rulík imunní, ale jejich maso po zkrmení rulíku je jedovaté.

Rulík zlomocný

Blín černý 
Durman obecný

Obsah jedu a účinek je stejný jako u rulíku. Nejcitlivější na blín a durman je člověk.

durman

Lilek potměchuť 
Lilek černý
 
Lilek brambor
 

Části těl těchto rostlin obsahují různé množství jedu. Nejčastěji se jedná o glykoalkaloid solanin, tropein, solanein či kyselinu dulkamarinovou. Příznaky otravy se projeví podrážděním trávicí soustavy, nervové soustavy či zpomalením pulsu.

lilek brambor

Náprstník velkokvětý 
Náprstník červený 
Obsahují glykosidy digitoxin a digitalin, které způsobují koliky, křeč, dušnost, zesílení srdečních stahů a prodloužení diastolické pauzy. Účinek otravy se projeví až po časové pauze. Velmi nebezpečný pro koně je náprstník červený, kde smrtelná dávka představuje 100 - 200 g čerstvé natě.

náprstník

Starček přímětník 
Velmi nebezpečná rostlina zejména pro koně. Způsobuje poškození jater a centrální nervové soustavy. Obsahuje alkaloidy senecin, senecionin a jakobin a ani sušením se jedovatost těchto látek nesnižuje.

stařček přímětník

Kýchavice bílá 
Slabé dávky této drogy způsobují kýchání, pálení očí, koliky nebo snížení tlaku. Působí jako emetikum - vyvolává zvracení. Smrtící dávka u koní a ostatních velkých zvířat je cca 200 g.

kýchavice bílá

Ocún jesenní 
Smrtící dávka alkaloidu kolchicinu v ocúnu je 1 mg/1 kg. Otrava se projeví obrnou dýchacích svalů, kolikou, průjmem, slintáním, ale také ovlivněním mitózy.

ocún jesenní

Konvalinka vonná
Konvalinka po požití způsobuje potíže se srdcem - arytmii - a také diurézu. Otravy byly zaznamenány nejčastěji u drůbeže a mají je za následek glykosidy konvallaxotin, konvallosid a konvallamarin, které jsou v rostlině obsaženy.

konvalinka-vonná

Vraní oko čtyřlisté 
Glykosid paridin a asparagin v rostlině působí narkoticky, dráždí pokožku a sliznice.

vraní oko

Jílek mámivý 
Jílek je sám o sobě nejedovatý, je ale napadán houbou Endoconidium temulentum, která způsobuje omámení zvířete, útlum centrální nervové soustavy, slinění a ztrátu rovnováhy.

jílek mámivý

Přeslička bahenní 
Jedna z nejnebezpečnějších rostlin pro koně. Již 250 g sušiny vyvolá příznaky otravy, nervové podrážděnosti a obrny zadní části těla. Obsahuje palustrin a kyselina akonitovou.

preslicka-bahenni

Kapraď samec 
Tato rostlina je zvlášť nebezpečná pro psy a kočky. Výtažky z ní se používají jako přípravky na odčervení (především tasemnice) ve veterinární medicíně. Toxicky působí při předávkování na trávicí a nervovou soustavu a způsobuje poruchy zraku. Obsahuje kyselinu filixovou.

kapraď samec

Hasivka orličí 
Již 10 % této rostliny v seně způsobuje příznaky otravy, 30 % podílu v seně může způsobit smrt. Po požití se u koní objevují hypovitaminózy a avitaminózy, působí také na srdeční sval. Otrava je způsobená kyanogenními glykosidy a thiaminázou.

hasivka-orlici

Tis červený 
Tis je nebezpečný pro všechna zvířata krom některých ptáků. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že je bez zvláštní vůně či chuti umožňující zapojení instinktu. Otrava se projeví velmi rychle, a to do 30 minut. Smrtelná dávka pro koně jsou 2 g na kg živé váhy zvířete, u skotu 10 g/kg, u ovcí 10 g/kg, u kozy 12 g/kg a prasete 3 g/kg. Tis obsahuje alkaloid taxin, což je srdeční a cévní jed, taxikatin, jed s účinkem na srdce, taxogenin, milossin a kyselinu mravenčí.

tis

Jalovec chvojka 
Velmi známé abortivum - má tetanický účinek na dělohu. Dále působí na pokožku, ledviny a trávicí ústrojí. Koně jsou na jalovec málo citliví.

jalovec-chvojka

Jalovec obecný 
Jedovatost jalovce obecného je nízká. Příznaky otrav jsou shodné jako u jalovce chvojky.

jalovec obecný

Zerav západní 
Thujon obsažený v silici způsobuje poruchy střevní činnosti, útlum centrální nervové soustavy a má abortivní účinky.

zerav západní

autor: Natálie Pavlíková