Jedovatých rostlin pro koně je opravdu mnoho a proto tu pro Vás máme jejich seznam. V poslední době je móda mezi mladými, že sbírají a suší rostliny, mnohdy ale i ty jedovaté. Proto prosíme všechny, aby byli opravdu obezřetní a nedávali svým, nedej bože cizím koním neznámé bylinky.
Blatouch bahenní
Otrava blatouchem se projevu podrážděním kůže, nadměrným sliněním a průjmem.
Čemeřice černá
Nebezpečná rostlina, která u koní způsobuje smrt už při pozření 1 kg. Obsahuje látky, které napadají centrální nervovou soustavu a srdce.
Jed se vstřebává do masa a mléka.
Úpolín evropský
Otrava hrozí při častém krmení touto rostlinou ve velkém množství v čerstvém stavu. Po usušení již škodlivá není.
Koniklec luční
U Koniklece jsou otravy jen mírné s projevem utlumení centrální nervové soustavy, poruchy ledvin.
Samorostlík klasnatý
Otrava se projevuje zánětem trávicího traktu. Velmi vzácně.
Orlíček planý
Koně se mu vyhýbají a sami ho nespasou, otrava je vzácná.
Oměj šalamounek
Nejvíce jedovatý je před rozkvětem. Smrtelná dávka pro koně je 10 mg. Kůň nejdříve ochrne.
Sasanka hajní
Jed je v kořenech této rostliny. Otravy Sasankou hajní jsou časté u prasat a drůbeže při vyhrabávání potravy.
Pryskyřník prudký
Má mnoho příznaků při otravě - záněty trávicího ústrojí, křeče, koliky, průjmy. Má dalších téměř 30 podobných odrůd.
Žluťucha orlíčkolistá
Otrava napadá dýchací ústrojí a srdce.
Hlaváček jarní
Otrava se projevuje napadením srdce.
Plamének plotní
Otrava je pouze při pozření čerstvé rostliny, má projímavé účinky.
Ostrožka stračka
Nejjedovatější jsou její semena. Jed napadá centrální nervovou soustavu a trávicí trakt.
Dřišťál obecný
Velmi často vysazený. Mimo plodů je jedovatá celá rostlina. Otrava se projevuje ochrnutím.
Kopytník evropský
Celé rostliny obsahují fenolické sloučeniny a po rozemnutí voní po pepři. Otravy nebývají nijak závažné, mohou se objevit poruchy ledvin a trávení. Dříve byl kopytník využíván jako léčivka.
Podražec křovištní
Kyselina aristolochová v rostlině způsobuje zvýšenou peristaltiku střev, má abortivní účinek a negativní vliv na činnost ledvin. Sušením rostliny se účinek nesnižuje.
Vlaštovičník větší
Rostlina se využívá jak ve farmaceutickém průmyslu, tak v lidovém léčitelství. Obsahuje alkaloidy, které mají podobný účinek jako morfin - utlumují centrální nervovou soustavu, mají narkotický účinek, objevují se i křeče, depresivní stavy či zvýšené slinění. Koně se jí na pastvě vyhnou, ovšem nebezpečná je rostlina v tom, že se jedovatost sušením nesníží.
Vlčí mák
Nepatří k nebezpečným rostlinám. Alkaloidy rhoadin tiší bolest, zklidňují, avšak při předávkování způsobují i nepříjemné otravy. Má podobné účinky jako opium.
Mák setý
Mák setý obsahuje opium, kodein, mekonin, morfin, narkotin - z tohoto důvodu je pěstování máku setého v některých zemích světa přísně kontrolováno. Od pradávna se používal v lidové medicíně, především jako prostředek na utišení bolesti. Makovice měly své místo i v magii. Rostlina je jedovatá celá a projevy otravy se dostaví do jedné hodiny.
Zemědým lékařský
Alkaloidy v rostlině obsažené způsobují hořkou chuť, kvůli které se jí zvířata na pastvině vyhýbají. V malých dávkách je v seně neškodný, ovšem při větším množství se otrava projeví zvýšením krevního tlaku, následně prudkým poklesem tlaku a poškozením vazomotorického centra.
Hořčice rolní
Otravy se často projeví výskytem kolik a poškozením ledvin.
Penízek rolní
Zvlášť nebezpečná rostlina pro koně a skot. Obsahuje prchavý olej s obsahem glykosidu sinigrinu. Penízek je jednoletý plevel, který se šíří nejčastěji při hnojení špatně vyzrálým kompostem nebo hnojem. Pokud budeme jeden rok dodržovat preventivní opatření, nemusíme se jeho přemnožení obávat.
Rukev lesní
Nebezpečná rostlina pro koně. Velmi vytrvalý a konkurence schopný plevel, odolný i proti herbicidům.
Ptačinec žabinec
Rostlina hojně používána jako léčivka, v malém množství neškodí, ale má velmi jedovatá semena, která jsou pro koně, skot a jehňata nebezpečná.
Kyseláč luční - Šťovík kyselý
Rostlina příbuzná se šťovíky. Nejnebezpečnější je pro ovce, u kterých způsobuje poruchy činnosti ledvin. Další příznaky otravy jsou koliky, slintání, oslabení srdeční činnosti.
Rdesno peprník
Ač léčivka a rostlina hojně používaná v kuchyni jako náhražka pepře, při požití většího množství působí velmi toxicky. Polygonová kyselina v ní obsažená má narkotické účinky, způsobuje vyrážky na kůži a silné prokrvení výstelek.
Třezalka tečkovaná
Třezalka způsobuje lokální záněty kůže na nepigmentovaných částech těl koní, ale i prasat a ovcí. Obsahuje pigment hypericin, který ani po usušení rostliny neztrácí svojí účinnost.
Střemcha hroznovitá
Příznaky otrav se projevují podobně jako při otravě kyanovodíkem - křeče, vratká chůze a těžký dech. Příbuzné druhy - mandloň obecná nebo jádra slivoní mají podobný účinek.
Vlčí bob žlutý
Velmi nebezpečná rostlina pro koně a ovce. Alkaloidy - lupin, oxylupanin, lupanidin a lupanin - způsobují ztrátu chuti, poruchy dýchání, kumulaci Fe v tělech, oslabení srdeční činnosti. Úhyn nastává obvykle do 5 dnů. Nebezpečí hrozí i u příbuzných druhů.
Jetel plazivý
Příznaky otravy se vyskytují při zkrmování velmi mladého porostu. Jetel obsahuje kyanogenní glykosidy a má i estrogenní účinek. Nebezpečný může být vysoký obsah saponinů, které ve vodních roztocích vytvářejí stabilní pěnu a hemolyzují červené krvinky.
Vikev setá
Vikev sice patří ke krmným luštěninám, ale využívá se hlavně jako pícnina. Otravy se projevují nejen u koní, ale i u skotu srdeční slabostí a záněty. Obsahuje glykosidy vicin a konvicin, které vyvolávají onemocnění fabismus (zvané také vicismus). Z hospodářských zvířat je nejcitlivější k jejich působení drůbež. Dále se v nich nachází kyanogenní glykosid vicianin, lathyrogeny a v malém množství třísloviny. Onemocnění postihuje CNS a projevuje se ztrnutím a slabostí svalů, zejména svalů nohou. Vzhledem ke svým negativním dietetickým vlastnostem nejsou semena vikve vhodná pro zvířata vysokobřezí, kojící a mláďata.
Komonice lékařská
Pokud se vyskytne v krmivu více jak 10 % komolice, může u zvířat nastat pokles hladiny protrombinu, porucha srážlivosti krve, zánět žaludku a střev. Menší množství je neškodné.
Čičorka pestrá
Čičorka je nejjedovatější v době od začátku kvetení, do zralosti semen. I přes to, že nejsou evidované otravy u koní, může být větší množství pro koně nebezpečné. Rostlina totiž obsahuje glykosid coronillin.
Kručinka barvířská
Janovec metlatý
Štědřenec odvislý
Třemdava bílá
Rostlina je nebezpečná hlavně pro březí zvířata, má abortivní účinek, dále způsobuje záněty sliznic a ledvin. Obsahuje éterické oleje, hořčiny, saponiny, alkaloid dictamnin a glykosid hesperidin, jejichž účinek se ani po konzervaci neruší.
Lýkovec jedovatý
Jak už název napovídá, rostlina obsahuje jedovaté látky - glykosid dafnin a kumarin. Má silně pálivou chuť a způsobuje záněty žaludku a střev.
Břečťan popínavý
Tato léčivá stálezelená popínavka může vzhledem k obsahu glykosidů a saponinů způsobit hemolýzu a úporné průjmy. Ani v suchém stavu se jedovatost nesnižuje.
Rozpuk jízlivý
Jedna z našich nejjedovatějších rostlin, kdy se otrava projeví do jedné hodiny. Prognoza po pozření této rostliny je velmi špatná, příznaky otravy se projeví neklidem, slintáním, nadmutím či ochrnutím dýchacího centra. Obsahuje nebezpečné alkaloidy cikulin, cikutoxinin a cikutoxin, které ani po usušení neztrácí svoji nebezpečnost.
Bolehlav plamatý
Oblíbená rostlina mezi traviči již v antice. Obsahuje jed typu kurare, nebezpečný alkaloid koniin, konhydrin a hesperidin. Smrt nastává zástavou dýchání při plném vědomí za 20 - 30 minut.
Krabilice mámivá
Působí narkoticky na centrální nervovou soustavu.
Brambořík evropský
Rostlina je jedovatá jen v čerstvém stavu, při sušení se účinek saponinu cyclaminu ruší. Příznaky otravy se projeví poruchou trávení, hemoglobinurii a těžkým podrážděním ledvin a křečemi.
Svlačec rolní
Opletník plotní
Otrava se projeví při zkrmování velkých dávek těchto rostlin. Koně jsou na glykosidy convolvulin a jalapin velmi citliví. Skot již méně a prasatům, ovcím či králíkům neškodí.
Kokotice evropská
Glykosid kuskutin, tanin a pryskyřičné látky v kokotici obsažené způsobují poruchy trávení, křečové záchvaty a chvění svalů.
Rulík zlomocný
Nebezpečná rostlina způsobující útlum a ochrnutí ukončení vegetativního nervového systému, rozšíření zorniček, poruchy vidění a útlum sekrece žláz. Citliví na alkaloid hyosciamin a atropin jsou především koně a skot. Králici jsou na rulík imunní, ale jejich maso po zkrmení rulíku je jedovaté.
Blín černý
Durman obecný
Obsah jedu a účinek je stejný jako u rulíku. Nejcitlivější na blín a durman je člověk.
Lilek potměchuť
Lilek černý
Lilek brambor
Části těl těchto rostlin obsahují různé množství jedu. Nejčastěji se jedná o glykoalkaloid solanin, tropein, solanein či kyselinu dulkamarinovou. Příznaky otravy se projeví podrážděním trávicí soustavy, nervové soustavy či zpomalením pulsu.
Náprstník velkokvětý
Náprstník červený
Obsahují glykosidy digitoxin a digitalin, které způsobují koliky, křeč, dušnost, zesílení srdečních stahů a prodloužení diastolické pauzy. Účinek otravy se projeví až po časové pauze. Velmi nebezpečný pro koně je náprstník červený, kde smrtelná dávka představuje 100 - 200 g čerstvé natě.
Starček přímětník
Velmi nebezpečná rostlina zejména pro koně. Způsobuje poškození jater a centrální nervové soustavy. Obsahuje alkaloidy senecin, senecionin a jakobin a ani sušením se jedovatost těchto látek nesnižuje.
Kýchavice bílá
Slabé dávky této drogy způsobují kýchání, pálení očí, koliky nebo snížení tlaku. Působí jako emetikum - vyvolává zvracení. Smrtící dávka u koní a ostatních velkých zvířat je cca 200 g.
Ocún jesenní
Smrtící dávka alkaloidu kolchicinu v ocúnu je 1 mg/1 kg. Otrava se projeví obrnou dýchacích svalů, kolikou, průjmem, slintáním, ale také ovlivněním mitózy.
Konvalinka vonná
Konvalinka po požití způsobuje potíže se srdcem - arytmii - a také diurézu. Otravy byly zaznamenány nejčastěji u drůbeže a mají je za následek glykosidy konvallaxotin, konvallosid a konvallamarin, které jsou v rostlině obsaženy.
Vraní oko čtyřlisté
Glykosid paridin a asparagin v rostlině působí narkoticky, dráždí pokožku a sliznice.
Jílek mámivý
Jílek je sám o sobě nejedovatý, je ale napadán houbou Endoconidium temulentum, která způsobuje omámení zvířete, útlum centrální nervové soustavy, slinění a ztrátu rovnováhy.
Přeslička bahenní
Jedna z nejnebezpečnějších rostlin pro koně. Již 250 g sušiny vyvolá příznaky otravy, nervové podrážděnosti a obrny zadní části těla. Obsahuje palustrin a kyselina akonitovou.
Kapraď samec
Tato rostlina je zvlášť nebezpečná pro psy a kočky. Výtažky z ní se používají jako přípravky na odčervení (především tasemnice) ve veterinární medicíně. Toxicky působí při předávkování na trávicí a nervovou soustavu a způsobuje poruchy zraku. Obsahuje kyselinu filixovou.
Hasivka orličí
Již 10 % této rostliny v seně způsobuje příznaky otravy, 30 % podílu v seně může způsobit smrt. Po požití se u koní objevují hypovitaminózy a avitaminózy, působí také na srdeční sval. Otrava je způsobená kyanogenními glykosidy a thiaminázou.
Tis červený
Tis je nebezpečný pro všechna zvířata krom některých ptáků. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že je bez zvláštní vůně či chuti umožňující zapojení instinktu. Otrava se projeví velmi rychle, a to do 30 minut. Smrtelná dávka pro koně jsou 2 g na kg živé váhy zvířete, u skotu 10 g/kg, u ovcí 10 g/kg, u kozy 12 g/kg a prasete 3 g/kg. Tis obsahuje alkaloid taxin, což je srdeční a cévní jed, taxikatin, jed s účinkem na srdce, taxogenin, milossin a kyselinu mravenčí.
Jalovec chvojka
Velmi známé abortivum - má tetanický účinek na dělohu. Dále působí na pokožku, ledviny a trávicí ústrojí. Koně jsou na jalovec málo citliví.
Jalovec obecný
Jedovatost jalovce obecného je nízká. Příznaky otrav jsou shodné jako u jalovce chvojky.
Zerav západní
Thujon obsažený v silici způsobuje poruchy střevní činnosti, útlum centrální nervové soustavy a má abortivní účinky.
autor: Natálie Pavlíková